Prep Basketball Scores – Nov. 26, 2019

Prep Basketball Scores – Nov. 26, 2019

Tuesday’s Scores
By The Associated Press

BOYS PREP BASKETBALL

ALAH 67, Sullivan-Okaw Valley/Bethany Coop 55
Addison Trail 62, CICS-Northtown 31
Altamont 72, Pana 42
Blue Island Eisenhower 70, Chicago (Perspectives/Calumet Technology) 59
Carlyle 56, Sparta 51
Carmi White County 41, Gallatin County 37
Cerro Gordo 68, Greenview 51
Chester 70, Anna-Jonesboro 61
Chicago (Noble Street Charter/UIC) 68, Islamic Foundation 24
Chicago (Solorio Academy) 53, Chicago (Noble Street Charter/Johnson) 51
Chicago Phoenix Academy 36, Chicago CICS-Ellison 21
Chicago Sullivan 58, Holy Trinity 56
Chicago Uplift 59, Grayslake Central 39
Cissna Park 74, Illinois Lutheran 33
Curie 63, Chicago CICS-Longwood 45
DeKalb 66, Oswego East 54
Deerfield (Zell Jewish) 55, Harvest Christian Academy 50
Dunbar 48, Chicago (Noble/DRW Trading) 25
Edwards County 52, Grayville 49
Elmwood Park 64, Aurora Central Catholic 43
Farina South Central 67, Sandoval 25
Goreville 75, Harrisburg 49
Marmion 84, Waldorf 7
Monmouth-Roseville 73, Cambridge-Ridgewood Coop 69, OT
Naperville Central 53, Maine East 43
Norris City (NCOE) 59, Zeigler-Royalton 57
Paxton-Buckley-Loda 49, Downs Tri-Valley 43
Pinckneyville 76, West Frankfort 51
Pleasant Plains 41, Monticello 35
Rockford Guilford 63, Chicago Perspectives/Joslin 54
Shelbyville 77, Hillsboro 74
Sterling 55, Dundee-Crown 35
Watseka (coop) 50, Fithian Oakwood 40
Wells 63, Chicago (Disney II) 22
Woodlawn 65, Chicago (Back of the Yards) 32
AFC Tournament
Durand 59, Ashton-Franklin Center 41
Midland 68, Leland 23
LaMoille 76, Amboy 42
Batavia Tournament
Marmion 84, Waldorf 7
Waubonsie Valley 79, Chicago (Austin) 60
Beardstown Tournament
Winchester (West Central) 78, Mendon Unity 45
Augusta Southeastern 55, Griggsville-Perry 46
Bloom / Marian Catholic Tournament
Chicago Heights (Bloom Twp.) 67, Thornwood 57
Hillcrest 65, Thornton Fractional South 52
Homewood-Flossmoor 56, Rich Central 37
Marian Catholic (Chicago Heights) 69, Rich East 55
Boylan Tournament
Chicago Marshall 71, Julian 29
Rockford Lutheran 79, Freeport 66
Brimfield Tournament
Tremont 63, Knoxville 53
Buffalo Grove Tournament
Glenbrook South 70, Zion Benton 52
Christopher Tournament
Norris City (NCOE) 59, Christopher-Ziegler-Royalton 57, 2OT
Wayne City 70, Thompsonville 50
Clemente Tournament
Chicago (Legal Prep Charter) 75, Chicago (Noble Street Charter/Rowe-Clark) 57
Chicago (Tech) def. DuSable, forfeit
Coal City Tournament
Morris 62, Serena 46
Crab Orchard Tournament
Crab Orchard 75, Pope County 48
Elverado 63, Massac County/Joppa-Maple Grove Co-op 38
Cumberland Tournament
Dieterich 50, Cumberland 35
Okaw Valley 42, Vandalia 40
Danville Schlarman Tournament
Milford 41, Fountain Central, Ind. 38
Decatur Tournament
Bolingbrook 74, Mt. Zion 42, OT
Peoria (H.S.) 70, Eisenhower 43
DePaul/Lane Tournament
Chicago (Lane) 57, Chicago (Jones) 54, OT
DePaul College Prep 62, Chicago Vocational 46
Niles North 95, Chicago (Urban Prep Charter/Bronzeville) 42
Quincy Notre Dame 69, Lake View 25
Eisenhower / Richards Tournament
Andrew 67, Southland 54
Chicago Christian 57, Shepard 42
Marist 69, Oak Lawn Richards 67
Fenton Tournament
Elmhurst Timothy Christian 49, Fremd 38
Rolling Meadows 82, Francis Parker 50
Wheaton Warrenville South 41, West Chicago 29
Fulton Tournament
Farmington 71, North Fulton (Cuba/Spoon River) 53
Galesburg Tournament
Galesburg 73, Sacred Heart-Griffin (Springfield) 62
Moline 47, Champaign Central 46
GCMS Tournament
Fairbury Prairie Central 69, Cullom Tri-Point 56
Gilman Iroquois West 68, Armstrong 57
Warrensburg-Latham 49, Gibson City-Melvin-Sibley 47
Glenbard West Tournament
Glenbard South 58, Glenbard East 54
Glenbrook North Tournament
Glenbrook North 57, Chicago (Ogden International) 26
Niles West 50, De La Salle 47
St. Patrick 83, Payton 38
Wheaton North 44, Prosser 31
Granite City Tournament
Granite City 56, Taylorville 36
Triad 60, Nokomis 49
Grant/Mundelein Tournament
Deerfield 61, Collins Academy 30
Mundelein 58, Warren 43
Schurz 81, Grant 71
Jacksonville Tournament
Chatham Glenwood 45, Jacksonville 42
Edwardsville 56, Macomb 18
Johnsburg / Richmond-Burton Tournament
Crystal Lake South 63, Lakes Community 43
Grayslake North 80, Johnsburg 48
Richmond-Burton 50, Lake Zurich 46
Wauconda 62, Huntley 54
Kankakee Tournament
Kankakee 79, Kankakee (McNamara) 29
LA Tournament
Loyola 61, Senn 13
Lincoln/Eaton Tournament
Belleville (Althoff Catholic) 56, Cahokia 55
Danville 72, Champaign Centennial 61
Mahomet-Seymour 61, Bartonville (Limestone) 50
Lisle Tournament
Lisle 62, Evergreen Park 58
Yorkville Christian 78, Westmont 56
Lyons Township Tournament
Lyons 51, Fenger 40
Plainfield North 47, Maine South 38
Manteno Tournament
Beecher 71, Peotone 65
IC Catholic 59, Manteno 53
Metro East Lutheran Tournament
Alton Marquette 73, East Alton-Wood River 20
Breese Mater Dei 76, Gillespie 38
Lift for Life Academy, Mo. 82, Odin 45
Litchfield 44, Brussels 35
Roxana 73, Valmeyer 53
Mount Carmel Tournament
Chicago Mt. Carmel 63, Chicago ( SSICP) 54
Mt Pulaski Tournament
Calvary 65, Illini Central 28
Clinton 67, Edinburg (Coop) BK 50
Delavan 60, Buffalo Tri-City 46
Mulberry Grove Tournament
Mulberry Grove 39, Mount Olive 23
Patoka 58, McGivney Catholic High School 46
Mundelein/Grant Tournament
North Lawndale 61, Carmel 48
New Berlin Tournament
Macon Meridian 80, South County 64
New Berlin 54, Raymond Lincolnwood 24
North-Mac 37, Springfield Lutheran 25
New Trier/Loyola Tournament
Mather 62, Chicago (Noble Charter/C. Bulls) 42
New Trier 80, Chicago (Noble Street/Butler) 30
St. Ignatius 58, Lake Forest 50, OT
Oak Lawn Community Tournament
Sandburg 79, Universal 15
St. Laurence 75, Kennedy 53
Oak Park/Fenwick Tournament
Fenwick 87, Westinghouse 74
Lisle (Benet Academy) 57, Hope Academy 37
Orion Tournament
Orion 57, Abingdon 47
Oswego Tournament
Hinsdale Central 57, Aurora (West Aurora) 50
Naperville North 38, Downers South 34
Oswego 71, Naperville Neuqua Valley 42
Ottawa Tournament
Marengo 57, Ottawa 39
Metamora 46, Dixon 31
Oak Forest 66, Pontiac 33
Palatine Tournament
Algonquin (Jacobs) 44, Palatine 42
Cary-Grove 55, Hersey 47
Stevenson 71, Elk Grove 40
Paris Tournament
Champaign St. Thomas More 68, Chrisman 30
Parke Heritage, Ind. 61, Georgetown-Ridge Farm 25
Pekin Tournament
Morton 80, Rantoul 33
Peoria Heights Tournament
Quest Academy 61, Peoria Christian 59
Pittsfield Tournament
Barry (Western) 49, Illini West (Carthage) 19
Payson Seymour 60, Liberty 54
Ridgewood Tournament
Chicago King 62, Ridgewood 47
Hinsdale South 46, Highland Park 29
River Ridge Tournament
East Dubuque 47, Dakota 42
Scales Mound 43, Galena 31
Riverside Brookfield Tournament
Berwyn-Cicero Morton 76, Oak Park River Forest 70
Riverside-Brookfield 80, Englewood Excel 31
Rockford Auburn Tournament
Bogan 61, McArthur, Fla. 45
Indpls Pike, Ind. 77, Rockford East 59
Rockford Guilford 63, Chicago (Perspectives/Calumet Technology) 54
Route 17 Tournament
Colfax Ridgeview 68, Woodland 23
Flanagan 55, St. Bede 47
Momence 40, Earlville 39
ROWVA/Williamsfield Tournament
Biggsville West Central 65, Galva 19
Riverdale 55, ROWVA/Williamsfield co-op (BKB) 47
Seneca Tournament
Herscher 41, Seneca 30
Hall 63, Mendota 24
Newark 54, Reed-Custer 39
St Anthony Tournament
Effingham 73, Highland 38
Mattoon 70, Robinson 59
Teutopolis 62, Breese Central 51
St Viator Tournament
Evanston Township 51, Libertyville 46
Prospect 46, Conant 40
St. Charles East Tournament
Proviso East 62, Hampshire 60
Willowbrook 57, Aurora (East) 55
Stagg Tournament
Lindblom 65, Guerin 30
Nazareth 44, Argo 33
Sycamore Tournament
Rochelle 80, Belvidere 44
Tri-County Tournament
Champaign Judah Christian 69, Palestine-Hutsonville 48
Tri-County 69, Martinsville 37
Vienna Tournament
Cobden 58, Mounds Meridian 46
Eldorado 73, Century 47
Vienna 49, Carrier Mills 42
Washington Tournament
Culver Academy, Ind. 63, Rock Island 53
DeSmet, Mo. 59, Lake Forest Academy 41
Springfield Lanphier 55, Belleville West 44
Washington 59, Petersburg PORTA 35
Wesclin/Mascoutah Tournament
Mascoutah 53, Trenton Wesclin 50
Nashville 47, Waterloo 19
West Chicago Wheaton Academy Tournament
Lake Park 45, Downers North 32
Metea Valley 63, Chicago-University 50
Westminster Christian Tournament
Hinckley-Big Rock 33, Westminster Christian 29
Elgin Academy 73, Elgin 70
Genoa (Genoa-Kingston) 67, Christian Liberty Academy 29
Wethersfield Tournament
Annawan 54, Stark County 44
Elmwood 52, Bureau Valley 47
Wethersfield 57, Putnam County 47
Woodstock Tournament
Antioch 50, Kaneland 48
Hoffman Estates 51, Woodstock North 48
Round Lake 69, Woodstock Marian 45
Woodstock 66, Harvard 33

GIRLS PREP BASKETBALL

Aledo (Mercer County) 58, Macomb 57
Amboy 71, Mendota 45
Aurora Christian 58, Chicago Christian 27
Belvidere North 60, Marengo 41
Blue Island Eisenhower 54, Kennedy 38
Breese Central 41, Freeburg 29
Carlinville 53, Greenfield-Northwestern 42
Carterville 56, Carbondale 31
Cary-Grove 54, Lakes Community 18
Catlin (Salt Fork) 52, ALAH 48
Centralia 57, Marion 41
Chicago (Marine Military Academy) 42, Chicago Instituto Health Sciences Career Academy 15
Chicago (Noble Street Charter) 27, Chicago (Noble Street Charter/Rowe-Clark) 14
Chicago (Solorio Academy) def. Chicago (Clark), forfeit
Cissna Park 74, Illinois Lutheran 33
Clinton 55, LeRoy 20
Cullom Tri-Point 59, Flanagan 39
De La Salle 63, DePaul College Prep 45
Deerfield (Zell Jewish) 70, Providence-St. Mel 29
Dixon 54, Metamora 38
Durand 44, Kirkland Hiawatha 17
Fieldcrest 59, Roanoke-Benson 43
Gardner-South Wilmington 36, Herscher 19
Gateway Legacy Christian Academy 57, Calhoun 55
Geneseo 54, Galesburg 51, OT
Gilman Iroquois West 50, St. Anne 35
Goreville 56, Century 29
Harvard 51, Alden-Hebron 27
Henry 32, El Paso-Gridley 31
Holy Trinity 46, Lake View 31
Illini Bluffs 47, North Fulton (Cuba/Spoon River) 30
Illini Central 37, Heyworth 25
Jerseyville Jersey 70, Columbia 34
Juarez 40, Chicago Little Village 14
Kankakee 79, Kankakee (McNamara) 26
Lewistown 90, West Prairie 22
Litchfield 47, Staunton 36
Loyola 53, Prospect 44
Massac County 60, Murphysboro/Elverado 33
Moline 61, Rock Island 58
Okaw Valley 49, Arthur-Okaw Christian 43
Olney (Richland County) 71, Martinsville 24
Paris 65, St. Joseph-Ogden 44
Pecatonica 47, South Beloit 32
Pecatonica 47, South Beloit 32
Petersburg PORTA 53, Winchester (West Central) 38
Quincy 50, Rock Island Alleman 28
Quincy Notre Dame 59, Keokuk, Iowa 29
Red Bud 42, Valmeyer 6
Reed-Custer 38, Serena 36
River Forest Trinity 49, Proviso West 40
Rockridge 49, Oneida (ROWVA) 39
Sterling 51, East Moline United 49
Villa Grove-Heritage Coop 49, Tuscola 43
Warsaw West Hancock 62, Monmouth-Roseville 49
Waukegan 63, Amundsen 17
Windsor/ Stew-Stras co-op (BKB) 47, Ramsey 35
Woodlands Academy 43, Skokie (Ida Crown) 42
Brimfield Tournament
Brimfield 55, Wethersfield 32
Elmwood 54, Kewanee 51
Brown County-Mt. Sterling Tournament
Liberty 46, Barry (Western) 17
Pittsfield 43, Peoria Christian 12
Buffalo Grove Tournament
Grayslake Central 50, Barrington 44
Hersey 52, Maine South 46
Libertyville 59, Crystal Lake Central 23
Mother McAuley 48, Buffalo Grove 38
Burlington Central Tournament
DeKalb 71, Rockford Jefferson 46
Geneva 51, Burlington Central 47
Prairie Ridge 56, Larkin 27
Dakota Tournament
Dakota 51, North Boone 21
Freeport (Aquin) 75, River Ridge/Scales Mound 28
Dundee Crown Tournament
Dundee-Crown 35, South Elgin 28
Hononegah 71, St. Viator 47
Huntley 60, Streamwood 33
Palatine 36, Algonquin (Jacobs) 26
Rockford Boylan 64, Crystal Lake South 57
Forreston Tournament
Lanark Eastland 48, Stockton 39
Winnebago 50, Forreston 32
Geneseo Tournament
Annawan 69, St. Bede 34
Sherrard 53, LaSalle-Peru 31
Glenbard East Tournament
Glenbard South 43, Glenbard North 30
Glenbard West 58, Glenbard East 33
Hamilton County Tournament
Edwards County 74, Cairo 60
Hamilton County 57, Gallatin County 32
Lawrenceville 63, Wayne City 36
Harrisburg Tournament
West Frankfort 37, Carmi White County 32
Hinsdale South Tournament
Stagg 74, Plainfield North 71
Nazareth 60, St. Edward 38
Intercity Tournament
Normal University 42, Bloomington Central Catholic 29
Normal West 65, Normal Community 52
Limestone Tournament
Peoria (H.S.) 62, Pekin 43
Litchfield Tournament
Piasa Southwestern 69, Carlyle 26
Maine East Tournament
McHenry 49, Glenbard North 40
Leyden 53, North Chicago 24
Maine East 35, Round Lake 32
Riverside-Brookfield 54, Zion Benton 40
Marist Tournament
Lincoln-Way East 56, Crete-Monee 48
Marist 68, Plainfield East 22
Naperville Central Tournament
Lisle (Benet Academy) 41, Homewood-Flossmoor 36
Naperville Central 62, Machesney Park Harlem 49
Nashville Tournament
Collinsville 49, Pinckneyville 26
Mount Vernon 49, Benton 38
Nashville 60, Trenton Wesclin 27
Okawville 65, Mascoutah 42
Newton Tournament
Altamont 44, Newton 25
Oakwood Tournament
Urbana University 44, Blue Ridge 37
Robinson Tournament
Marshall 54, Effingham St. Anthony 41
Oblong 55, Robinson 47
Olney (Richland County) 71, Martinsville 24
Schaumburg Tournament
Maine West 56, Downers North 31
Schaumburg 30, Wheaton Warrenville South 29
Yorkville 47, Deerfield 41
Vernon Hills Tournament
Elk Grove 57, Lake Forest Academy 36
Lake Forest 50, Antioch 12
Sycamore 45, Vernon Hills 29
Waubonsie Valley/West Aurora Tournament
Proviso East 51, Waubonsie Valley 45
Waverly Tournament
South County 57, North-Mac 23
North Greene 57, South Fork 41
Willowbrook Tournament
Lockport 30, Aurora (East) 22
Montini 68, Plainfield Central 15
Stevenson 66, Willowbrook 53
___
Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/