AP Boys Prep Basketball for Wednesday 1/16

AP Boys Prep Basketball for Wednesday 1/16

Wednesday’s Scores

By The Associated Press

BOYS PREP BASKETBALL=
Amundsen 63, Chicago (CICS Chicago Quest) 44
Belvidere North 55, Hononegah 54
Blue Island Eisenhower 52, Chicago (Christ the King) 35
Bolingbrook 75, Romeoville 65
Burlington Central 72, Prairie Ridge 41
Cary-Grove 68, Algonquin (Jacobs) 44
Chicago (Austin) def. Kelvyn Park, forfeit
Chicago (Crane Medical Prep) 76, Wells 45
Chicago (Legal Prep Charter) 83, Clemente 71
Chicago Academy 94, Chicago Roosevelt 34
Chicago Little Village 50, Spry Community 9
Chicago North Grand 70, Chicago (ASPIRA B&F) 56
Chicago Phoenix Academy 82, Manley 55
Collins Academy 48, Chicago (Jones) 32
Crystal Lake Central 60, Dundee-Crown 51
East St. Louis 39, Edwardsville 35
Evanston (Beacon Academy) 81, Cristo Rey 53
Farragut 65, Payton 63
Francis Parker 57, Hoffman Estates 54
Huntley 58, Hampshire 42
Lincoln Park 86, Chicago Marshall 77, OT
Lockport 52, Minooka 45
Manteno 69, Momence 59, OT
Marist 57, St. Rita 46
Mather 61, Chicago Sullivan 57
North Lawndale 56, Orr 53
North Shore Country Day 61, Skokie (Ida Crown) 60
Northridge Prep 67, Morgan Park Academy 13
Raby 57, Chicago (Ogden International) 46
Rickover Naval 42, Chicago (Alcott) 33
Rockford Auburn 59, Belvidere 34
Rockford Boylan 68, Machesney Park Harlem 47
Rockford East 57, Rockford Guilford 53
Rockford Jefferson 72, Freeport 59
Schurz 76, Foreman 49
Senn 84, Chicago (C. Math and Science Charter) 31
Steinmetz 71, Chicago (Disney II) 49
Taft 60, Chicago (Marine Military Academy) 40
Tinley Park 66, Lincoln Way West 62
Von Steuben 64, Lake View 54
Westinghouse 47, Chicago (Lane) 45
Whitney Young 85, Chicago Uplift 63
Chester Tournament=
New Athens 65, Perryville, Mo. 55
Waterloo 60, Valle Catholic, Mo. 40
Hancock County Tournament=
Keokuk, Iowa 53, Augusta Southeastern 42
Warsaw West Hancock 53, Illini West (Carthage) 34
ICAC Tournament=
Delavan 61, ROWVA/Williamsfield co-op (BKB) 39
North Fulton (Cuba/Spoon River) 46, Illini Bluffs 38
Sangamon County Tournament=
Athens 54, Springfield Lutheran 37
New Berlin 54, Pawnee 9
Riverton 49, Calvary 41
Winchester Tournament=
Concord (Triopia) 61, Biggsville West Central 33
Griggsville-Perry 48, Greenfield 42
Payson Seymour 38, Barry (Western) 37
Petersburg PORTA 70, Liberty 53
GIRLS PREP BASKETBALL=
Alton Marquette def. Madison, forfeit
Aurora Christian 45, Walther Christian Academy 42
Bowen 50, Chicago CICS-Longwood 49
Breese Mater Dei 54, Granite City 25
British Intl School of Chicago 37, (Chicago ) Wolcott School 17
Brooks Academy 56, Richards 49
Carlinville 39, East Alton-Wood River 28
Carlyle 41, Metro-East Lutheran 37
Chicago (Perspectives MSA) 53, Chicago (Perspectives/Calumet Technology) 36
Cobden 57, Pope County 53
Curie 52, Chicago Little Village 27
Dakota 52, Durand 38
Deerfield 53, Round Lake 25
DuSable 40, Kelly 38
Dupo 41, Red Bud 38
Dwight 64, St. Anne 33
East St. Louis 39, Edwardsville 35
Elgin 60, Westminster Christian 32
Elmhurst Timothy Christian 52, Elmwood Park 15
Freeport (Aquin) 81, Rockford Lutheran 46
Gage Park 39, Air Force Academy 11
Geneseo 67, Galesburg 43
Goreville 70, Sesser-Valier 52
Grant Park 40, Illinois Lutheran 34
Griggsville-Perry 48, Greenfield-Northwestern 42
Hancock 52, Chicago (UNO/Garcia) Charter High School 29
Harlan 42, Chicago King 26
Hononegah 73, Freeport 19
Hyde Park def. Tilden, forfeit
Latin 59, Lake Forest Academy 30
Libertyville 42, Lake Forest 39
Lindblom 76, Bogan 33
Maine South 38, York 34
Marist 34, Carmel 30
Marshall 40, Olney (Richland County) 30
Morgan Park 79, Chicago Vocational 16
Nazareth 57, Oswego East 51
Nokomis 44, Pawnee 21
Paris 60, Mattoon 29
Polo 60, Milledgeville 43
Reed-Custer 51, Beecher 44
Richmond-Burton 57, Harvard 40
Riverton 49, Calvary 41
Seneca 49, Earlville 28
Simeon 61, Kenwood 52
St. Bede 35, Bureau Valley 27
St. Edward 67, Harvest Christian Academy 46
Stevenson 58, Gurnee Warren 30
Warren 54, East Dubuque 28
Waterloo Gibault 60, Valle Catholic, Mo. 40
Watseka (coop) def. Donovan, forfeit
West Hancock 53, Illini West (Carthage) 34
Woodstock North 55, Marengo 49
Central Southeastern Tournament=
Liberty 74, Warsaw West Hancock 71
Mt. Sterling (Brown County) 33, Mendon Unity 26
Pleasant Plains 47, Augusta Southeastern 40
Quincy 47, Astoria (Table Grove VIT) 43
Lincoln Trail Tournament=
Aledo (Mercer County) 53, Galva 35
Cambridge-Ridgewood Coop 60, Annawan 46
Princeville 61, Monmouth United 29
Stark County 39, Wethersfield 34
North Greene Tournament=
North Greene 36, Barry (Western) 30
Triopia/Meredosia-Chambersburg/Virginia Co-op 61, Winchester (West Central) 33
___
Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/