AP Prep Basketball Tuesday’s Scores

AP Prep Basketball Tuesday’s Scores

Tuesday’s Scores

By The Associated Press

BOYS PREP BASKETBALL=
Abingdon 48, Lewistown 41
Algonquin (Jacobs) 44, Prairie Ridge 29
Altamont 55, Neoga 54
Andrew 65, Lincoln Way West 51
Annawan 73, Biggsville West Central 53
Arcola 63, Sangamon Valley 23
Arthur-Okaw Christian 67, Greenview 55
Athens 60, Maroa-Forsyth 57
Aurora Christian 75, Kankakee (McNamara) 52
Bartlett 80, Streamwood 73
Beardstown 58, Pittsfield 49
Beecher 61, Grant Park 59, OT
Belleville East 58, Granite City 50
Bensenville (Fenton) 66, Larkin 57
Benton 58, DuQuoin 45
Berwyn-Cicero Morton 73, Leyden 44
Bloomington Christian 72, Midland 58
Bolingbrook 98, Lincoln-Way East 93, OT
Breese Central 48, Trenton Wesclin 40
Brother Rice 54, Loyola 49
Brussels 63, Valley Park, Mo. 54
Buffalo Grove 67, Glenbard North 46
Burlington Central 62, Hampshire 57
Calhoun 65, Pleasant Hill 16
Calvary Christian Academy 74, Lowpoint-Washburn 51
Camp Point Central 55, Illini West (Carthage) 39
Canton 55, Havana 53
Carmel 57, Deerfield 54
Carmi White County 55, Eldorado 46
Cary-Grove 63, McHenry 38
Casey-Westfield 44, Teutopolis 40
Catlin (Salt Fork) 65, Georgetown-Ridge Farm 46
Chester 42, Christopher 32
Chesterton Academy, Minn. 55, Universal 52
Chicago (Christ the King) 80, Chicago CICS-Ellison 45
Chicago (Noble Street Charter/ Muchin) 72, Chicago (Hansberry College Prep) High School 65
Chicago (Noble Street Charter/Comer) 69, Chicago (Noble Street Charter/Rauner) 38
Chicago (Noble Street Charter/Pritzker) 47, Chicago (Noble Street/Noble Academy) 39
Chicago Christian 80, Aurora Central Catholic 28
Chicago Mt. Carmel 67, St. Francis de Sales 49
Chicago Sullivan 80, Chicago (Alcott) 28
Coal City 78, Wilmington 70
Columbia 56, Waterloo 54, OT
Conant 51, Schaumburg Christian 37
Concord (Triopia) 54, North Greene 48
Crab Orchard 66, Carrier Mills 38
Crystal Lake South 50, Dundee-Crown 48
Cumberland 57, Brownstown – St. Elmo 47
Danville Schlarman 74, Armstrong 51
DePaul College Prep 53, De La Salle 37
Decatur Christian 50, Edinburg (Coop) BK 44
Delavan 59, Midwest Central 43
Dixon 61, Genoa (Genoa-Kingston) 59
Dupo 51, Sandoval 46
East Alton-Wood River 59, Mount Olive 54
East Peoria 74, Stanford Olympia 42
Edwards County 50, Johnston City 49
Edwardsville 36, Mckinley Classical Leadership, Mo. 21
Effingham 93, Charleston 38
Effingham St. Anthony 68, Farina South Central 31
Eisenhower 53, Chicago Ag Science 50
Elk Grove 49, Metea Valley 47
Elmhurst Timothy Christian 60, Wheaton Academy 43
Elmwood 52, Bushnell (B.-Prairie City) 49
Elverado 44, Galatia 29
Eureka 64, Heyworth 56
Fairbury Prairie Central 54, Bloomington Central Catholic 51
Fairfield 73, Hamilton County 32
Farmington 54, Knoxville 41
Fieldcrest 70, Putnam County 25
Fithian Oakwood 69, Chrisman 64
Galesburg 87, Geneseo 64
Gallatin County 58, Thompsonville 55
Gibson City-Melvin-Sibley 65, Watseka (coop) 53
Gillespie 61, Litchfield 56
Glenbard South 48, South Elgin 45
Goreville 73, Zeigler-Royalton 46
Grant 49, Antioch 48
Grayslake Central 52, North Chicago 50
Grayslake North 58, Round Lake 56
Grayslake North 58, Round Lake 56
Grayville 59, Centralia Christ Our Rock 58
Greenville 57, Piasa Southwestern 33
Griggsville-Perry 70, Jacksonville ISD 42
Hall 61, Bureau Valley 37
Harrisburg 76, Mounds Meridian 67
Herscher 54, Reed-Custer 44
Hillcrest 67, Bremen 28
Hoffman Estates 48, Addison Trail 44
Homewood-Flossmoor 62, Lockport 55
Huntley 52, Crystal Lake Central 27
Illini Central 53, Springfield Lutheran 31
Jacksonville Routt 53, Calvary 50
Kewanee 69, Princeton 56
LaMoille 73, Ashton-Franklin Center 48
LaSalle-Peru 72, St. Bede 57
Lake Forest 53, Gurnee Warren 51
Lake Forest Academy 56, Northside Prep 35
Latin 54, Elgin Academy 47
Lawrenceville 60, Red Hill 59
LeRoy 58, Calvary Christian Academy 22
Leo 81, Montini 71
Liberty 59, Warsaw West Hancock 49
Libertyville 65, Waukegan 47
Lincoln 70, Mt. Zion 27
Lincoln Way Central 66, Bradley-Bourbonnais 49
Lisle 60, Peotone 38
Lyons 63, Argo 33
Macon Meridian 64, Warrensburg-Latham 51
Mahomet-Seymour 76, Urbana 52
Marengo 61, Richmond-Burton 44
Marissa/Coulterville 55, Red Bud 30
Marmion 63, Providence-St. Mel 35
Mascoutah 62, Bethalto Civic Memorial 32
Metamora 50, Bloomington 46
Milford 68, Westville 34
Moline 47, Quincy 38
Monmouth-Roseville 73, Brimfield 55
Monticello 76, Champaign St. Thomas More 71
Mooseheart 77, Kirkland Hiawatha 38
Morris 38, Dwight 34
Moweaqua Central A&M 86, Sullivan-Okaw Valley/Bethany Coop 26
Mt. Carmel 58, Mt. Vernon (Posey), Ind. 45
Mt. Sterling (Brown County) 65, Barry (Western) 54
Mundelein 69, Zion Benton 65
Murphysboro/Elverado 48, Marion 39
Naperville Central 56, Downers North 35
Naperville North 61, Glenbard West 45
New Berlin 60, Mt. Pulaski 45
Newark 60, Ottawa Marquette 27
Niles North 82, Taft 62
Nokomis 62, Pawnee 32
Normal University 68, Springfield Lanphier 59
Norris City (NCOE) 43, Cisne 38
North-Mac 59, Raymond Lincolnwood 48
Northridge Prep 68, Morgan Park Academy 22
Odin 59, Mulberry Grove 55
Okaw Valley 58, Argenta-Oreana 44
Okawville 64, New Athens 47
Olney (Richland County) 61, North Clay 46
Oneida (ROWVA) 65, Aledo (Mercer County) 60, 2OT
Oregon 71, West Carroll 55
Orion 66, Fulton 42
Orion 66, Fulton 42
Pana 55, Roxana 52
Paris 54, W. Vigo, Ind. 52, OT
Patoka 69, Beecher City/Cowden Herrick (BK ONLY) 49
Payson Seymour 57, Winchester (West Central) 54, OT
Peoria Christian 59, Peoria Heights (Quest) 39
Plainfield North 72, Nazareth 57
Pleasant Plains 47, Auburn 45
Pontiac 55, Illinois Valley Central 44
Pope County 63, Massac County/Joppa-Maple Grove Co-op 35
Princeville 56, Woodhull-AlWood (Ridgewood) 53
Quincy Notre Dame 50, Mendon Unity 26
Ridgewood 54, Elmwood Park 43
Riverside-Brookfield 64, Oak Lawn Community 58, OT
Riverton 52, Petersburg PORTA 30
Roanoke-Benson 51, Downs Tri-Valley 36
Rock Falls 59, Byron 44
Rock Island 84, Rock Island Alleman 53
Rockford Berean Baptist 64, Wisconsin School for the Deaf, Wis. 44
Rockford Lutheran 97, North Boone 36
Rockridge 40, Erie/Prophetstown 32
Rushville-Industry 46, West Prairie 35
Sacred Heart-Griffin (Springfield) 64, Jacksonville 52
Salem 48, Flora 40
Sesser-Valier 51, Waltonville 39
Shelbyville 50, Clinton 49
Shepard 81, Kennedy 51
Springfield 82, Decatur MacArthur 79
Springfield Southeast 78, Rochester 38
St. Anne 66, Gardner-South Wilmington 48
St. Ignatius 70, Fenwick 58
St. Joseph-Ogden 66, Rantoul 53
St. Rita 54, Providence 36
Stark County 55, Galva 45
Staunton 56, Hillsboro 41
Steeleville 74, Lebanon 36
Sterling 56, East Moline United 54
Stevenson 48, Lake Zurich 24
Stillman Valley 48, Mendota 35
Stockton 43, Pearl City 23
Streator 64, Manteno 53
Sycamore 48, Rockford Christian 39
Taylorville 77, Mattoon 54
Terre Haute North, Ind. 56, Robinson 50
Tremont 66, Hartsburg-Emden 43
Tri-County 66, Cerro Gordo 63
Trico 41, Bluford Webber 31
Tuscola 56, Decatur St. Teresa 48
Vandalia 81, Carlinville 56
Villa Grove-Heritage Coop 46, Decatur Lutheran (LSA) 33
Villa Grove/Heritage 46, Decatur Lutheran (LSA) 33
Wauconda 74, Lakes Community 56
Wayne City 74, Woodlawn 68
Wells 67, Holy Trinity 50
Westchester St. Joseph 65, St. Laurence 64
Wethersfield 49, Monmouth United 35
Wheeling 57, Niles West 41
Yorkville 76, Evergreen Park 63
Yorkville Christian 104, Aurora Math-Science 67
Cerro Gordo High School Tournament=
Fisher 72, Urbana University 58
CPL Tournament=
Quarterfinal=
Bogan 80, Chicago (Crane Medical Prep) 50
Curie 67, Orr 66
Morgan Park 78, Whitney Young 75, OT
Simeon 85, Kenwood 70
GIRLS PREP BASKETBALL=
Belleville East 70, Collinsville 66
Blue Island Eisenhower 52, Oak Lawn Community 47
Bolingbrook 52, Homewood-Flossmoor 41
Cahokia 65, Mount Vernon 48
Chicago Resurrection 52, Payton 44
Decatur MacArthur 55, Mt. Zion 42
Dixon 56, Rochelle 21
Dunlap 55, Canton 45
Edwardsville 68, O’Fallon 65
Elk Grove 49, Metea Valley 47
Evergreen Park 46, Reavis 44
Geneva 66, Lake Park 61
Glenbard North 54, Wheaton Warrenville South 42
Glenbrook South 53, Maine East 43
Herrin 41, Marion 36
Hillcrest 51, Oak Forest 43
Joliet West 44, Joliet Central 41
Lincoln Way Central 40, Stagg 32
Lincoln Way West 88, Bradley-Bourbonnais 46
Lincoln-Way East 49, Sandburg 47
Machesney Park Harlem 82, Belvidere North 71
Maine South 73, Deerfield 30
Marissa/Coulterville 60, Zeigler-Royalton 39
Morton 68, Bartonville (Limestone) 45
Mother McAuley 49, Westinghouse 33
Naperville North 53, DeKalb 42
Northside Prep 46, Chicago North Grand 32
Oak Lawn Richards 49, Shepard 32
Oswego East 44, Oswego 43
Pekin 42, East Peoria 26
Peoria (H.S.) 70, Peoria Notre Dame 39
Plainfield North 64, Andrew 59
Plainfield South 52, Plainfield East 22
Riverside-Brookfield 66, Chicago Heights (Bloom Twp.) 41
Sacred Heart-Griffin (Springfield) 74, Bloomington 40
St. Charles North 58, Batavia 54
Thornton Fractional South 40, Thornton Fractional North 33
Thornwood 59, Rich South 40
Washington 45, Metamora 38
Waubonsie Valley 70, Naperville Central 63
Wheaton North 48, St. Charles East 33
1A Casey (C.-Westfield) Sectional=
Regional Semifinal=
ALAH 49, Arcola 46
Farina South Central 56, Brownstown – St. Elmo 44
Moweaqua Central A&M 54, Okaw Valley 36
Neoga 49, Windsor/ Stew-Stras co-op (BKB) 43
North Clay 56, Beecher City/Cowden Herrick (BK ONLY) 35
Shiloh 80, Martinsville 37
1A Centralia (Christ Our Rock Lutheran) Sectional=
Regional Quarterfinal=
Jacksonville Routt 46, Athens 29
Regional Semifinal=
Carrollton 53, North Greene 49
Concord (Triopia) 47, Illini Bluffs 33
Greenfield-Northwestern 36, Springfield Lutheran 32
1A Champaign (St. Thomas More) Sectional=
Regional Quarterfinal=
Heyworth 69, Decatur Christian 14
LeRoy 58, Calvary Christian Academy 22
Regional Semifinal=
Catlin (Salt Fork) 48, Fisher 38
Colfax Ridgeview 72, Urbana University 34
Decatur St. Teresa 62, Blue Ridge 31
Lexington 69, Cissna Park 16
Milford 43, Champaign St. Thomas More 37
Mt. Pulaski 51, Cerro Gordo 41
1A Chicago (Collins Academy) Sectional=
Regional Semifinal=
Christian Liberty Academy 62, Schaumburg Christian 41
Collins Academy 52, St. Francis de Sales 22
Hope Academy 73, Chicago (Lycee Francais) High School 33
Illinois Lutheran 59, Horizon Science Academy Southwest Chicago 2
Morgan Park Academy 64, Tilden 34
North Shore Country Day 43, Willows 40
Richards 84, Bridgeview AQSA 22
Skokie (Ida Crown) 52, Woodlands Academy 41
1A Granville (Putnam County) Sectional=
Regional Quarterfinal=
Earlville 64, Islamic Foundation 6
Mooseheart 34, Westminster Christian 33
Regional Semifinal=
Aurora Christian 86, Harvest Christian Academy 35
Gardner-South Wilmington 54, Grant Park 27
Indian Creek 55, Hinckley-Big Rock 18
Ottawa Marquette 40, Henry 24
Putnam County 41, Dwight 25
St. Bede 57, Midland 29
1A Havana Sectional=
Regional Quarterfinal=
Abingdon 43, Spoon River Valley 35
Lewistown 81, Mendon Unity 45
Stark County 57, Galva 28
Regional Semifinal=
Annawan 46, Biggsville West Central 33
Brimfield 72, Woodhull-AlWood (Ridgewood) 50
Havana 56, Illini Central 45
Illini Bluffs 44, Astoria/VIT Co-op 36, OT
Liberty 46, Mt. Sterling (Brown County) 39
1A Pecatonica Sectional=
Regional Quarterfinal=
Alden-Hebron 55, Milledgeville 48
Lena-Winslow 49, Orangeville 29
Polo 60, Morrison 37
South Beloit 57, Stockton 28
1A Wayne City Sectional=
Regional Semifinal=
Cairo 78, Mounds Meridian 63
Galatia 47, Century 40
Gallatin County 51, Cobden 24
Goreville 75, Pope County 37
Marissa/ Coulterville Co-op 60, Elverado 38
New Athens 49, Wayne City 36
2A Carterville Sectional=
Regional Semifinal=
Anna-Jonesboro 38, Eldorado 37
Chester 50, DuQuoin 38
Freeburg 61, Columbia 39
Harrisburg 53, Massac County 51
Nashville 65, Trico 33
Pinckneyville 49, Sesser-Valier 42
2A Chicago (Orr) Sectional=
Regional Semifinal=
DePaul College Prep 72, Josephinum 11
Latin 65, Francis Parker 12
Orr 52, Chicago (Disney II) 38
Regina 64, Chicago Academy 17
Walther Christian Academy 62, Chicago (Ogden International) 19
2A Greenville Sectional=
Regional Semifinal=
Alton Marquette 37, Gillespie 29
Breese Central 65, Salem 37
Breese Mater Dei 65, Staunton 26
Piasa Southwestern 44, Greenville 42
2A Macomb Sectional=
Regional Quarterfinal=
Eureka 65, Illinois Valley Central 33
Havana-Midwest Central Coop 53, Peoria Heights-Quest Charter Coop 38
Regional Semifinal=
Aledo (Mercer County) 55, Sherrard 51, OT
Bloomington Central Catholic 56, Stanford Olympia 34
Illini West (Carthage) 51, Rockridge 27
Knoxville 51, Tremont 38
Monmouth-Roseville 62, Warsaw West Hancock 39
Quincy Notre Dame 61, Camp Point Central 38
2A Mendota Sectional=
Regional Quarterfinal=
Aurora Central Catholic 55, St. Edward 48
Johnsburg 46, North Boone 19
Rockford Christian 53, Richmond-Burton 46
Somonauk 39, Wheaton Academy 30
Regional Semifinal=
Riverdale 39, Mendota 31
Stillman Valley 43, Hall 34
2A Paris Sectional=
Regional Semifinal=
Pana 59, Mt. Carmel 50
St. Joseph-Ogden 34, Tuscola 32
Teutopolis 45, Lawrenceville 15
Villa Grove/Heritage 57, Danville Schlarman 49
2A Westchester (St. Joseph) Sectional=
Regional Quarterfinal=
Chicago (Clark) 45, Dunbar 21
Cristo Rey 40, Chicago King 24
Regional Semifinal=
Chicago (UCCS/Woodlawn) 49, Bowen 42
DuSable 33, Chicago CICS-Longwood 12
Westchester St. Joseph 53, Chicago (Perspectives MSA) 37
2A Wilmington Sectional=
Regional Semifinal=
Reed-Custer 51, Coal City 23
Seneca 57, Beecher 39
___
Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/