AP Prep Basketball Thursday Scores

AP Prep Basketball Thursday Scores

Thursday’s Scores

By The Associated Press

BOYS PREP BASKETBALL=
Agape Christian 81, Joppa 61
Canton 50, Dunlap 45
Chicago Ag Science 53, Bremen 48
Chicago King 56, Proviso West 54
Earlville 69, Leland 30
East Dubuque 58, West Carroll 27
Harvest Christian Academy 51, Walther Christian Academy 34
Lanark Eastland 70, Ashton-Franklin Center 38
Latin 70, Julian 63
Lena-Winslow 61, Pecatonica 56
Lincoln Way Central 71, Lincoln Way West 59
Lindblom 57, Chicago Perspectives/Joslin 41
Northridge Prep 73, North Shore Country Day 36
Oak Forest 63, Lemont 58, 2OT
Orangeville 55, Pearl City 25
Oregon 74, Dixon 63
Pope County 63, Dongola 38
Rich South 68, Bradley-Bourbonnais 66
Roanoke-Benson 73, Midland 27
Salem 51, Breese Central 43
Steinmetz 69, Chicago (Noble Street Charter/ Muchin) 36
Union (Dugger), Ind. 64, Martinsville 61, OT
Universal 58, Lombard (CPSA) 45
Warren 51, Stockton 36
Yorkville Christian 88, Mooseheart 68
POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=
Kankakee vs. Momence, ccd.
GIRLS PREP BASKETBALL=
Amundsen 49, Mather 25
Belleville West 52, Collinsville 38
Decatur MacArthur 60, Jacksonville 27
Destiny, Wis. def. Chicago (Perspectives MSA), forfeit
Edwardsville 88, Alton 30
Galesburg 79, Moline 67
Geneva 59, Glenbard North 41
Highland 74, Mascoutah 30
Hononegah 76, Belvidere 39
Jerseyville Jersey 64, Bethalto Civic Memorial 63
Kaneland 41, Morris 36
Kankakee 78, Thornwood 72
LaSalle-Peru 58, Rochelle 28
Lake Park 71, St. Charles East 48
Leyden 47, Lincoln Park 42
Lincoln 60, Effingham 34
Lincoln Way West 67, Stagg 46
Marion 50, Carbondale 43
Mattoon 59, Mt. Zion 46
Naperville Central 57, DeKalb 38
Normal Community 59, Peoria Notre Dame 36
Normal West 62, Bloomington 32
Oswego 64, Plainfield Central 53
Payton 58, Chicago Vocational 40
Peoria (H.S.) 61, Peoria Manual 25
Pittsfield-Griggsville-Perry 38, Porta-Ashland-Chandlerville Central 34
Providence 65, Marian Catholic (Chicago Heights) 56
Quincy 56, Geneseo 46
Rich Central 51, Thornridge 31
Rock Island 71, East Moline United 53
Rockford Auburn 62, Rockford Jefferson 31
Rockford Boylan 62, Rockford Guilford 45
Rockford East 63, Freeport 34
Sacred Heart-Griffin (Springfield) 84, Eisenhower 34
Sandwich 53, Ottawa 43
Schurz 50, Steinmetz 49
Simeon 40, Mother McAuley 35
Springfield Lanphier 69, Chatham Glenwood 46
St. Charles North 50, Wheaton Warrenville South 31
Sycamore 58, Plano 33
Taft 66, Glenbrook North 41
Triad 47, Waterloo 37
Urbana 57, Danville 52
Waubonsie Valley 37, Metea Valley 26
Wheaton North 51, Batavia 34
1A Casey (C.-Westfield) Sectional=
Regional Final=
Moweaqua Central A&M 63, ALAH 39
Shiloh 65, Neoga 42
1A Centralia (Christ Our Rock Lutheran) Sectional=
Regional Final=
Carrollton 39, Concord (Triopia) 32
Jacksonville Routt 49, Greenfield 26
Regional Semifinal=
Calhoun 33, Nokomis 29
Centralia Christ Our Rock 51, Sandoval/Odin/Patoka (BKG ONLY) 32
1A Champaign (St. Thomas More) Sectional=
Regional Final=
Decatur St. Teresa 70, Mt. Pulaski 34
Lexington 63, Milford 34
Regional Semifinal=
Heyworth 58, LeRoy 47
Warrensburg-Latham 48, Argenta-Oreana 39
1A Chicago (Collins Acacdemy) Sectional=
Regional Final=
Richards 49, Collins Academy 20
1A Chicago (Collins Academy) Sectional=
Regional Final=
Christian Liberty Academy 49, Skokie (Ida Crown) 29
Hope Academy 75, North Shore Country Day 56
Morgan Park Academy 44, Illinois Lutheran 34
1A Granville (Putnam County) Sectional=
Regional Final=
Aurora Christian 74, Indian Creek 31
Gardner-South Wilmington 53, Ottawa Marquette 47
St. Bede 40, Putnam County 19
1A Havana Sectional=
Regional Final=
Brimfield 53, Annawan 51
Illini Bluffs 54, Havana 39
Lewistown 52, Liberty 37
Regional Semifinal=
Princeville 62, Oneida (ROWVA) 22
Stark County 49, Abingdon 47
1A Wayne City Sectional=
Regional Final=
Gallatin County 70, Cairo 47
Goreville 73, Galatia 39
Marissa/Coulterville 41, New Athens 30
2A Carterville Sectional=
Regional Final=
Freeburg 36, Chester 29
Harrisburg 54, Anna-Jonesboro 52, OT
Nashville 42, Pinckneyville 29
2A Chicago (Orr) Sectional=
Regional Final=
DePaul College Prep 61, Orr 27
Latin 68, Regina 65, OT
Walther Christian Academy 62, IC Catholic 56
2A Greenville Sectional=
Regional Final=
Breese Central 46, Piasa Southwestern 30
Breese Mater Dei 49, Alton Marquette 33
Regional Quarterfinal=
Auburn 44, Beardstown 27
Buffalo Tri-City 40, Riverton 23
Regional Semifinal=
Carlinville 42, Hillsboro 39
Pittsfield 38, Petersburg PORTA 34
2A Macomb Sectional=
Regional Final=
Illini West (Carthage) 49, Aledo (Mercer County) 19
Knoxville 67, Bloomington Central Catholic 39
Quincy Notre Dame 60, Monmouth-Roseville 43
Regional Semifinal=
Midwest Central 60, Eureka 28
Normal University 51, Farmington 32
2A Mendota Sectional=
Regional Final=
Riverdale 45, Stillman Valley 35
2A Paris Sectional=
Regional Final=
St. Joseph-Ogden 50, Villa Grove-Heritage Coop 34
Teutopolis 49, Pana 41
Regional Semifinal=
Bismarck-Henning 37, Monticello 25
Tolono Unity 50, Fithian Oakwood 47
2A Westchester (St. Joseph) Sectional=
Regional Final=
Chicago (UCCS/Woodlawn) 47, DuSable 35
Lisle 48, Westchester St. Joseph 33
2A Wilmington Sectional=
Regional Final=
Seneca 62, Reed-Custer 54
Regional Semifinal=
El Paso-Gridley 40, Paxton-Buckley-Loda 27
Fairbury Prairie Central 78, Herscher 18
Fieldcrest 41, Pontiac 38
Watseka (coop) 35, Hoopeston Area High School 23
___
Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/