Prep Basketball Scores – Dec. 26, 2019

Prep Basketball Scores – Dec. 26, 2019

Thursday’s Scores
By The Associated Press

BOYS PREP BASKETBALL

Niles Notre Dame 63, Prospect 45
Riverside-Brookfield 65, Stagg 48
Trenton Wesclin 14, Metro-East Lutheran 6
Urbana 69, Lift for Life Academy, Mo. 51
Whitney Young 71, Houston St. Thomas, Texas 60
Breese Mater Dei Tournament
Breese Central 45, Trenton Wesclin 32
Breese Mater Dei 52, Red Bay, Ala. 33
Breese Mater Dei 66, Highland 38
Mascoutah 74, Okawville 70, 3OT
Nashville 48, Metro-East Lutheran 43
Nashville 50, Lou. Doss, Ky. 43, OT
Okawville 54, Highland 33
Carlinville Tournament
Calhoun 60, Litchfield 43
Gillespie 67, East Alton-Wood River 62
Hillsboro 60, Carlinville 46
Staunton 39, Bunker Hill 14
Centralia Tournament
Alton 78, Thornton Fractional North 62
Belleville West 65, Confluence Academy, Mo. 38
Centralia 74, Germantown, Tenn. 32
Chatham Glenwood 49, Marist 36
Evanston Township 70, Cahokia 34
Mundelein 67, Champaign Central 63
Romeoville 67, Mount Vernon 59
Rosemark Academy, Tenn. 44, Dyett 31
Columbia/Freeburg Tournament
Alton Marquette 34, Freeburg 31
Bethalto Civic Memorial 45, Lovejoy 44
Columbia 50, Waterloo Gibault 22
Columbia 69, Lovejoy 67
Freeburg 74, Valmeyer 35
Waterloo 70, Valmeyer 53
Dekalb Tournament
DeKalb 65, LaSalle-Peru 46
Dundee-Crown 64, Belvidere North 39
Hononegah 59, Geneseo 37
Huntley 71, Schurz 58
Naperville Central 55, West Chicago 28
Oswego 77, Byron 47
Rockford Guilford 53, Chicago (Noble Street Charter/Comer) 44
Yorkville 61, East Dubuque 56
Dieterich Tournament
Dieterich 76, Oblong 45
Newton 44, Sullivan 28
North Clay 76, Oblong 46
Red Hill 55, Beecher City/Cowden Herrick (BK ONLY) 50
Sullivan 57, Beecher City/Cowden Herrick (BK ONLY) 43
Duster Thomas Hoops Classic
Union Co., Ky. 69, Steeleville 44
East Aurora Tournament
Downers North 68, Aurora (East) 61
Metea Valley 51, Joliet Catholic 46
Naperville Neuqua Valley 74, Aurora Central Catholic 35
Wheaton Academy 59, Plainfield Central 56
Effingham/Teutopolis Tournament
Brooks Academy 57, Teutopolis 52, OT
Champaign Centennial 39, Antioch 27
Corliss 60, Dixon 26
Effingham 78, Sacred Heart-Griffin (Springfield) 75, OT
Lincoln-Way East 59, Mattoon 41
Moweaqua Central A&M 64, Charleston 56
Oak Lawn Community 77, Lawrenceville 51
Pleasant Plains 52, Effingham St. Anthony 49
Eldorado Tournament
Anna-Jonesboro 66, Harrisburg 57
Carmi White County 52, Vienna 43
Carterville 47, Norris City (NCOE) 42
Eldorado 55, Hardin County 43
Fairfield 87, Gallatin County 42
Herrin 66, Edwards County 41
Massac County 73, Carrier Mills 32
West Frankfort 68, Hamilton County 37
Glenbard West Tournament
De La Salle 60, Glenbard South 48
Glenbard West 58, Glenbard North 45
Hoffman Estates 63, Guerin 51, OT
Marmion 55, Chicago Ag Science 36
Heritage BSN Tournament
Bismarck-Henning 75, Centralia Christ Our Rock 20
Catlin (Salt Fork) 43, Lexington 38
Catlin (Salt Fork) 47, Blue Ridge 37
Centralia Christ Our Rock 79, Rantoul 51
Champaign Judah Christian 70, Villa Grove-Heritage Coop 59
Champaign Judah Christian 72, Blue Ridge 44
Fisher 67, Rantoul 55
Georgetown-Ridge Farm 56, Lexington 47
Milford 39, N. Vermillion, Ind. 35
Milford 62, Fisher 40
Villa Grove-Heritage Coop 73, Georgetown-Ridge Farm 37
Hinsdale Central Tournament
DePaul College Prep 61, Westinghouse 43
Homewood-Flossmoor 83, St. Charles East 54
Maine South 46, Lincoln Way Central 37
Marian Catholic (Chicago Heights) 57, St. Rita 49
Oak Lawn Richards 73, Hinsdale Central 64
Rockford Auburn 54, Glenbrook North 44
Stevenson 51, Oswego East 42
Thornton Fractional South 55, Willowbrook 54
ICCP/Westmont Tournament
Chicago Perspectives/Joslin 74, Elmwood Park 69
Eisenhower 72, St. Edward 37
Evergreen Park 74, Chicago Sullivan 70
IC Catholic 54, Maria 45
Latin 47, Chicago (Legal Prep Charter) 44
Reavis 52, Westmont 45
Taft 48, Bensenville (Fenton) 33
Jacobs Tournament
Algonquin (Jacobs) 54, South Elgin 37
Bartlett 64, Prosser 61
Cary-Grove 69, Barrington 57
Grant 64, Prairie Ridge 61
Grayslake Central 57, Woodstock Marian 43
Rockford Jefferson 53, Crystal Lake South 51
Streamwood 92, Johnsburg 55
Waubonsie Valley 74, Payton 46
Kankakee Tournament
Bradley-Bourbonnais 68, Shepard 55
Clifton Central 59, St. Francis de Sales 45
Herscher 61, Momence 58
Kankakee 86, Chicago Little Village 40
Lindblom 55, Bremen 50
Manteno 52, Chicago (Carver Military) 35
St. Anne 94, Peotone 52
Wauwatosa West, Wis. 73, Chicago (Noble Street Charter/Johnson) 66
Macomb/Western Tournament
Abingdon 45, Camp Point Central 14
Farmington 57, Illini West (Carthage) 28
Liberty 63, Mt. Sterling (Brown County) 48
Macomb 58, Lewistown 39
Monmouth-Roseville 60, Eureka 53
Pittsfield 52, Wethersfield 51, OT
Rockridge 51, Canton 24
West Hancock 59, Illini Bluffs 43
Maine East Tournament
Addison Trail 43, Argo 37
Chicago (Crane Medical Prep) 88, Holy Trinity 29
Lakes Community 60, Chicago (Jones) 47
Leyden 68, Chicago (Noble Charter/C. Bulls) 44
Maine East 72, Kennedy 37
Niles West 52, Lincoln Way West 40
Oak Forest 68, McHenry 39
Vernon Hills 50, Von Steuben 35
Marseilles Tournament
Dwight 61, Somonauk 53
Earlville 57, Ottawa Marquette 51
Flanagan 65, Seneca 52
Gardner-South Wilmington 48, Reed-Custer 30
Hall 69, Woodland 42
Indian Creek 72, Putnam County 41
Kewanee 70, St. Bede 44
Wilmington 56, Serena 55
Mississippi Valley Tournament
Barry (Western) 56, Augusta Southeastern 54
Bushnell (B.-Prairie City) 47, Mendon Unity 36
Rushville-Industry 71, Griggsville-Perry 25
West Prairie 60, Brussels 49
Monticello Tournament
Colfax Ridgeview 66, Clinton 48
Monticello 51, Gibson City-Melvin-Sibley 42
Monticello 56, Fithian Oakwood 38
Paxton-Buckley-Loda 72, Neoga 56
Tuscola 56, Gibson City-Melvin-Sibley 52
Tuscola 63, Fithian Oakwood 40
Pekin Tournament
East Moline United 56, Pattonville, Mo. 48
Hersey 62, Moline 55
Lake Park 47, Bartonville (Limestone) 29
Pekin 44, Plainfield East 29
Richwoods 54, Morton 39
Rockford Boylan 74, Chicago Mt. Carmel 32
Springfield Lanphier 77, Normal West 60
Washington 58, Lake Zurich 43
Pinckneyville Tournament
Carlyle 49, Benton 41
Jerseyville Jersey 49, Chester 45
Mt. Carmel 61, Greenville 53
Olney (Richland County) 60, Trico 53, OT
Pinckneyville 82, Elverado 15
Salem 61, Roxana 51
Woodlawn 66, Mounds Meridian 53
Plano Tournament
Breese Central 91, Mendota 26
Chicago King 56, Plano 53
Kaneland 62, Coal City 41
Morris 55, Streator 53
Northridge Prep 43, Newark 31
Ottawa 57, Lisle 28
Peoria Notre Dame 49, Sandwich 26
Yorkville Christian 98, Hinckley-Big Rock 45
Pontiac Holiday Tournament
Warren 50, Peoria Manual 43
Chicago Heights (Bloom Twp.) 61, Lockport 46
Curie 68, Aurora (West Aurora) 41
Gurnee Warren 54, Peoria Manual 45
Joliet West 74, Bloomington 68
Lisle (Benet Academy) 59, Danville 57
Oak Park River Forest 66, Plainfield North 63
Simeon 58, Pontiac 48
St. Charles North 38, New Trier 32
Princeville Tournament
DePue 34, Ridgewood 33
Elmwood 56, North Fulton (Cuba/Spoon River) 44
Peoria Heights (Quest) 55, Henry 53
Princeville 82, Galva 56
Proviso West Tournament
Berwyn-Cicero Morton 70, Leo 62
Bogan 72, Crete-Monee 31
Chicago (Lane) 45, Westchester St. Joseph 41
Fenwick 69, Larkin 56
Hillcrest 68, Hyde Park 62
Proviso East 81, Chicago Perspectives/Joslin 66
Zion Benton 82, Dunbar 67
Rich South Tournament
Chicago ( SSICP) 66, Julian 49
Chicago Vocational 50, Bowen 44
Farragut 82, Rich South 79, OT
Harvey Thornton 67, Chicago (Clark) 56
Hope Academy 62, Fenger 50
Rich Central 63, Marshall 56
Rich East 59, Thornridge 46
Sesser-Valier Tournament
Altamont 67, Thompsonville 53
Christopher 76, Century 47
Cobden 50, Johnston City 41
Goreville 70, Galatia 33
Marissa/ Coulterville Co-op 57, Waltonville 29
Odin 63, Christopher-Ziegler-Royalton 39
Red Bud 63, Sparta 56
Sesser-Valier 59, New Athens 49
State Farm Tournament
Large School
Machesney Park Harlem 73, Calumet, Ind. 70
Metamora 66, Springfield 46
Normal Community 54, North Chicago 45
Normal University 61, Kenwood 54, OT
North Lawndale 72, Mahomet-Seymour 69
Peoria (H.S.) 50, Joliet Central 46
Rock Island 68, Thornwood 52
Wheaton Warrenville South 47, Plainfield South 32
Small School
Aurora Christian 62, Stanford Olympia 28
Bloomington Central Catholic 70, Kankakee (McNamara) 55
El Paso-Gridley 55, Champaign St. Thomas More 41
Fieldcrest 61, Rock Falls 44
Quincy Notre Dame 56, Peoria Christian 54
Rockford Lutheran 57, Downs Tri-Valley 47
St. Joseph-Ogden 47, Annawan 42
Winnebago 66, Providence-St. Mel 41
Taylorville Tournament
Dunlap 64, Rochester 63
Galesburg 64, Illinois Valley Central 37
Sterling 65, Rantoul 53
Taylorville 60, Mt. Zion 41
Vandalia Tournament
Cumberland 48, Patoka 36
Macon Meridian 65, Farina South Central 60
Macon Meridian 67, McGivney Catholic High School 31
Okaw Valley 49, Cumberland 37
Pana 64, Flora 49
Pana 79, Patoka 50
Wabash Valley Tournament
Casey-Westfield 72, Cloverdale, Ind. 66
S. Vermillion, Ind. 47, Robinson 44
Sullivan, Ind. 55, Marshall 52
Waverly Tournament
Athens 82, North Greene 58
Auburn 63, Concord (Triopia) 50
Buffalo Tri-City 66, Springfield Lutheran 39
Jacksonville Routt 67, Pawnee 35
New Berlin 50, Raymond Lincolnwood 35
North-Mac 65, Carrollton 61
South County 69, Edinburg (Coop) BK 34
Winchester (West Central) 66, Greenfield-Northwestern 35
Wheeling Tournament
Buffalo Grove 70, Waukegan 36
Deerfield 60, Mather 28
Geneva 57, Elgin 36
Maine West 63, Libertyville 55
Niles North 63, Fremd 56
Wheeling 72, Ridgewood 64
Williamsville Tournament
Beardstown 55, Delavan 37
Calvary 55, Havana 38
Deer Creek-Mackinaw 76, Williamsville 53
Fairbury Prairie Central 74, Tolono Unity 60
Petersburg PORTA 46, East Peoria 43
Quest Academy 117, Astoria (Table Grove VIT) 31
Tremont 68, Warrensburg-Latham 37
York Tournament
Batavia 67, Andrew 50
Bolingbrook 79, Minooka 49
Brother Rice 82, Glenbard East 76
Elmhurst Timothy Christian 47, Lake Forest 43
Highland Park 66, Chicago (Solorio Academy) 56
Hinsdale South 72, Elk Grove 45
Lyons 64, Sandburg 45
Providence 54, Lemont 52
Rolling Meadows 68, Conant 52
Schaumburg 47, Downers South 46
St. Ignatius 55, Nazareth 51
St. Patrick 48, Naperville North 47
Wheaton North 57, Palatine 36
York 61, Montini 44

GIRLS PREP BASKETBALL

Illini Central 55, Jacksonville 40, OT
Piasa Southwestern 46, Warrensburg, Mo. 30
ALAH Tournament
ALAH 34, Stewardson-Strasburg 28
Mt. Zion 68, Chrisman 13
Sullivan 91, Cumberland 21
Alden-Hebron Tournament
Alden-Hebron 46, Willows 38, 6OT
Harvest Christian Academy 51, Harvard 37
Amboy Tournament
Hall 54, Somonauk 30
Serena 49, Lena-Winslow 33
Amboy 59, Indian Creek 30
Ottawa Marquette 43, Roanoke-Benson 39
Beardstown Tournament
Astoria (Table Grove VIT) 43, Illini Central 36
Athens 38, Abingdon 31
Concord (Triopia) 57, North Fulton (Cuba/Spoon River) 39
Havana 42, Mendon Unity 33
Illini Bluffs 55, Concord (Triopia) 42
Illini West (Carthage) 46, Mt. Sterling (Brown County) 33
Lewistown 65, Athens 20
Liberty 52, Jacksonville Routt 43
Liberty 54, North Greene 33
Mendon Unity 51, Rushville-Industry 12
Midwest Central 55, Pittsfield 39
Mt. Sterling (Brown County) 71, Macomb 50
Pittsfield 42, Barry (Western) 9
West Hancock 46, Beardstown 26
West Hancock 58, Winchester (West Central) 47
Bismarck Henning Rossville-Alvin Tournament
Bismarck-Henning 48, Tolono Unity 36
Villa Grove-Heritage Coop 59, Lexington 43
Benton Central, Ind. 65, Catlin (Salt Fork) 18
N. Vermillion, Ind. 47, Westville 14
Tolono Unity 64, Lexington 35
Carlinville Tournament
Carlinville 53, Staunton 29
Gillespie 55, Bunker Hill 13
Litchfield 49, Nokomis 30
DePaul Prep Tournament
Chicago (Lane) 62, Elmwood Park 18
DePaul College Prep 42, Lincoln Park 40
Maine East 55, Amundsen 19
Dieterich Tournament
Beecher City/Cowden Herrick (BK ONLY) 58, Arcola 34
Beecher City/Cowden Herrick (BK ONLY) 66, Casey-Westfield 31
Farina South Central 53, Dieterich 24
Newton 54, Dieterich 38
Newton 57, Brownstown – St. Elmo 46
North Clay 59, Casey-Westfield 30
Dixon Tournament
Dixon 40, Quincy 29
Dixon 46, Woodstock 23
East Moline United 59, Rockford Guilford 38
Riverdale 43, Sterling 27
Riverdale 64, Rockford East 30
Rockford Guilford 50, Sterling Newman 47
Sandwich 50, Stillman Valley 42
Sterling 71, Oregon 37
Woodstock 39, Rochelle 34
Dundee-Crown Tournament
Barrington 47, River Forest Trinity 45
Dundee-Crown 43, Buffalo Grove 39, OT
Fenwick 53, Prospect 41
Lake Park 62, Hononegah 49
Maine South 62, Naperville Central 38
Maine West 64, Hampshire 33
New Trier 53, South Elgin 37
Stevenson 54, St. Charles North 46
Earlville Tournament
Earlville 51, Grant Park 42
Henry 42, Dwight 34
Fairfield Tournament
Carmi White County 54, Murphysboro/Elverado 30
Eldorado 69, Mt. Carmel 49
Fairfield 44, West Frankfort 39
Fairfield 44, Woodlawn 35
Mt. Carmel 65, Lawrenceville 49
Wayne City 36, Carmi White County 29
Wayne City 40, Murphysboro/Elverado 27
West Frankfort 47, Woodlawn 35
Grant Tournament
De La Salle 67, Grant 30
Deerfield 60, Waukegan 56
Warren 61, North Chicago 30
Guerin Prep Tournament
Hope Academy 43, Ridgewood 31
Regina 50, Woodlands Academy 35
St. Laurence 52, Holy Trinity 16
Hammond Noll Tournament
Whitney Young 60, S. Bend Washington, Ind. 55
Hanover Central Tournament
Romeoville 73, Hobart, Ind. 70
Knox, Ind. 66, Romeoville 21
Hillcrest Tournament
Chicago (Noble Street/Butler) 51, Brooks Academy 19
Crete-Monee 47, Rich Central 25
Harvey Thornton 41, Chicago (Noble Street/Butler) 36
Hillcrest 59, Stagg 48
Hillcrest 61, Chicago ( SSICP) 33
Homewood-Flossmoor 75, Brooks Academy 13
Morgan Park 46, Tinley Park 26
Rich South 46, Morgan Park 38
Rich South 65, Thornton Fractional South 34
Stagg 62, Rich East 19
Thornwood 56, Proviso West 38
Tinley Park 47, Thornton Fractional South 43
Lady Warrior Christmas Tournament
Christian Fellowship, Ky. 57, Pope County 54
Lebanon Tournament
Chester 57, Carlyle 29
Libertyville Tournament
Libertyville 54, Cary-Grove 23
Vernon Hills 67, Streamwood 36
Mundelein 41, Niles West 31
Rolling Meadows 50, Conant 29
Lincoln-Way East Tournament
Lincoln-Way East 53, Marshall 46
Chicago Heights (Bloom Twp.) 50, Hinsdale South 30
Providence 47, Lincoln Way Central 46
Lisle Tournament
Addison Trail 42, Wheaton Academy 30
Antioch 41, St. Edward 24
Elmhurst Timothy Christian 54, St. Francis 51
Latin 63, Westmont 18
Lisle 51, Illiana Christian 29
Plano 49, Reed-Custer 47
Rosary 60, Chicago Christian 29
Walther Christian Academy 45, Coal City 34
Mattoon Tournament
Altamont 49, Galesburg 39
Mahomet-Seymour 47, Decatur St. Teresa 32
Mattoon 51, Vandalia 36
Mattoon 53, Decatur St. Teresa 37
Olney (Richland County) 33, Galesburg 32
Olney (Richland County) 62, Effingham St. Anthony 31
Monticello Tournament
Colfax Ridgeview 58, Clinton 41
Monticello 51, Gibson City-Melvin-Sibley 42
Paxton-Buckley-Loda 72, Neoga 56
Stark County 51, Monticello 50
Tuscola 51, Gibson City-Melvin-Sibley 17
Tuscola 57, Stark County 53
Montini Catholic Tournament
Bolingbrook 56, Lake Zurich 39
Evanston Township 73, Batavia 34
Geneva 58, York 49
Hersey 59, Loyola 37
Lake Forest 47, Nazareth 36
Lisle (Benet Academy) 73, Oak Park River Forest 25
Lyons 49, Fremd 42
Montini 56, Huntley 26
Oswego East Tournament
Downers South 41, Lemont 36
Joliet Central 47, Sycamore 42
Lockport 57, Oswego East 39
Metea Valley 51, Naperville Neuqua Valley 46
Naperville North 59, Plainfield North 45
Oswego 50, Yorkville 36
Plainfield Central 47, Aurora Central Catholic 28
Peoria Manual Tournament
Bartonville (Limestone) 43, Peoria Manual 27
Dunlap 58, East Peoria 33
Moline 44, Bartonville (Limestone) 33
Moline 51, Peoria Manual 21
Peoria (H.S.) 65, Lincoln 34
Peoria (H.S.) 68, Chatham Glenwood 31
Peoria Notre Dame 72, Illinois Valley Central 34
Springfield Lanphier 59, East Peoria 35
Springfield Lanphier 66, Dunlap 44
Washington 66, Illinois Valley Central 15
Peotone Tournament
Plainfield South 52, Watseka (coop) 49
Princeville Tournament
Bushnell (B.-Prairie City) 47, Midland 31
Bushnell (B.-Prairie City) 49, Elmwood 46
Midland 57, Galva 48
Princeville 62, Peoria Heights (Quest) 29
Princeville 66, Elmwood 14
Riverside Brookfield Tournament
Riverside-Brookfield 64, Argo 40
Shepard 52, Morton 49
Riverton Tournament
Fairbury Prairie Central 49, Sangamon Valley/Tri-City Co-op 41
Heyworth 51, North-Mac 45
Hillsboro 38, Deer Creek-Mackinaw 33
Kaneland 35, Auburn 28
Pana 53, Hillsboro 43
Springfield Lutheran 42, Pawnee 17
Stanford Olympia 58, Pawnee 18
Tremont 62, Auburn 55
Sandburg Tournament
Glenbard East 58, Oak Forest 39
Joliet West 63, Hammond, Ind. 9
Joliet West 74, Chicago Ag Science 17
Oak Lawn Richards 54, Chicago Ag Science 42
Oak Lawn Richards 72, Hammond, Ind. 32
Plainfield East 56, Oak Forest 44
Sandburg 47, Glenbard East 30
Sandburg 47, Plainfield East 30
St. Viator Tournament
Grayslake Central 74, Chicago Resurrection 50
St. Viator 52, Leyden 29
Wheeling 47, Glenbrook North 44
Zion Benton 50, Highland Park 48
State Farm Tournament
Large Schools
Bethalto Civic Memorial 55, Normal West 26
Geneseo 70, St. Ignatius 62
Kankakee 64, Normal Community 42
Kenwood 74, Canton 43
Lincoln Way West 76, Springfield 63
Marist 45, Wheaton Warrenville South 31
Morton 64, Bloomington 17
Richwoods 40, Rock Island 36
Small Schools
Annawan 51, Fithian Oakwood 43
Bloomington Central Catholic 43, Augusta Southeastern 26
Bloomington Central Catholic 51, Camp Point Central 39
Brimfield 48, Champaign St. Thomas More 23
Normal University 45, Rockford Lutheran 30
Rochester 40, Rock Island Alleman 21
Rock Falls 46, El Paso-Gridley 33
Sherrard 38, IC Catholic 28
St. Joseph-Ogden 46, Kankakee (McNamara) 42, OT
Wheaton North Tournament
Algonquin (Jacobs) 46, Glenbrook South 43
Elk Grove 37, Downers North 34
Glenbard South 33, Aurora (West Aurora) 31, OT
Wheaton North 45, Bartlett 31
Willowbrook 41, Waubonsie Valley 38
___
Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/