Prep Basketball Scores – Dec. 30, 2019

Prep Basketball Scores – Dec. 30, 2019

Monday’s Scores
By The Associated Press

BOYS PREP BASKETBALL

Andrew 63, Chicago (Solorio Academy) 60
Argo 63, Chicago (Noble Charter/C. Bulls) 60
Batavia 77, St. Laurence 68
Breese Mater Dei 47, Nashville 44
Calhoun 36, Staunton 30
Chicago (Christ the King) 65, Westmont 57
Chicago (Jones) 57, Von Steuben 48
Chicago (Noble Street Charter/Comer) 63, Byron 60
Downers South 51, Conant 44
East Peoria 48, Williamsville 37
Elmhurst Timothy Christian 60, Providence 56
Flora 54, McGivney Catholic High School 41
Geneseo 50, Belvidere North 39
Glenbard East 69, Elk Grove 40
Granite City 67, Rockford East 47
Hillsboro 60, Gillespie 51
IC Catholic 64, Reavis 51
Lena-Winslow 58, Orion 41
Lou. Doss, Ky. 62, Mascoutah 59
Lyons 68, Rolling Meadows 67, OT
Metro-East Lutheran 60, Highland 44
Milwaukee South, Wis. 50, Foundations College Prep 19
Naperville North 51, Lemont 37
Okaw Valley 57, Macon Meridian 52
Okawville 33, Breese Central 31
Orr 64, Jacksonville, Ark. 62
Oswego 48, Rockford Guilford 46
Ottawa Marquette 57, Woodland 35
Quincy 56, Belleville (Althoff Catholic) 48
Reed-Custer 76, Putnam County 62
Sandburg 58, Nazareth 48
Schurz 63, East Dubuque 57
Shelbyville 75, Patoka 70
St. Edward 46, Maria 37
St. Ignatius 47, Highland Park 40
St. Patrick 70, Riverside-Brookfield 56
Stagg 60, Minooka 48
Trenton Wesclin 37, Red Bay, Ala. 36, OT
University, W.Va. 85, Morgan Park 80
West Chicago 43, LaSalle-Peru 41
Wheaton North 62, Brother Rice 58
Collinsville Tournament
Edwardsville 62, Triad 43
Lincoln 67, Springfield Southeast 40
Collinsville 63, Mundelein 48
DeKalb Tournament
Huntley 53, Hononegah 44
Yorkville 50, Dundee-Crown 48
DeKalb 52, Naperville Central 48
ICCP/Westmont Tournament
Chicago (Legal Prep Charter) 80, Chicago Sullivan 62
Taft 86, Evergreen Park 77
Tinley Park 80, Blue Island Eisenhower 77
Elmwood Park 59, Bensenville (Fenton) 56
Maine East Tournament
Leyden 53, Lakes Community 41
Niles West 46, Maine East 41
Vernon Hills 67, Addison Trail 40
Oak Forest 81, Chicago (Crane Medical Prep) 58
Marseilles Tournament
Dwight 58, Gardner-South Wilmington 41
Flanagan 56, Wilmington 48
Hall 69, Earlville 56
Somonauk 58, Serena 38
Indian Creek 64, Kewanee 61
Seneca 54, St. Bede 51
Plano Tournament
Chicago King 57, Kaneland 49
Coal City 69, Lisle 58
Northridge Prep 71, Yorkville Christian 70
Ottawa 39, Morris 35
Peoria Notre Dame 62, Burlington Central 46
Streator 68, Plano 57
Sesser-Valier Tournament
Goreville 74, Altamont 65
Sparta 65, New Athens 53
Sesser-Valier 43, Red Bud 41
Marissa/Coulterville 59, Christopher 52
State Farm Tournament
Large Schools
Rock Island 61, Wheaton Warrenville South 43
Metamora 67, North Lawndale 64
Small Schools
Aurora Christian 62, Rockford Lutheran 56
Winnebago 58, Fieldcrest 56
Wabash Valley Tournament
Marshall 72, Owen Valley, Ind. 60
Northview, Ind. 75, Casey-Westfield 48
Waverly Tournament
Athens 55, New Berlin 51, OT
Auburn 54, North-Mac 45
Winchester (West Central) 59, Jacksonville Routt 56
Concord (Triopia) 63, North Greene 55
Williamsville Tournament
Deer Creek-Mackinaw 43, Petersburg PORTA 41
Fairbury Prairie Central 64, Tremont 57
Roanoke-Benson 57, Quest Academy 55
York Tournament
Bolingbrook 55, Hinsdale South 52, OT
Palatine 49, Lake Forest 45
St. Francis 64, Montini 59
York 49, Schaumburg 33

GIRLS PREP BASKETBALL

Aledo (Mercer County) 47, Bureau Valley 38
Antioch 48, Plano 43
Aurora Christian 54, Plainfield South 48
Beecher 44, Peotone 41
Benton 46, Marion 28
Burlington Central 61, McHenry 49
Carterville 67, Mount Vernon 36
Chester 48, Waterloo Gibault 44
Dakota 46, Woodstock Marian 38
Danville Schlarman 62, Joliet Catholic 52
Dundee-Crown 51, New Trier 49
Fremd 48, Batavia 23
Glenbard North 61, Zion Benton 49
Grayslake Central 53, St. Viator 38
Hamilton County 38, Herrin 31
Hamilton County 56, Pinckneyville 48
Hononegah 52, South Elgin 47
Huntley 46, Oak Park River Forest 32
Illini West (Carthage) 48, Illini Bluffs 23
Jacksonville Routt 46, Illini Central 33
Knoxville 47, Stockton 41
McHenry 55, Belvidere North 48
Monmouth-Roseville 60, Fulton 55
Naperville Central 58, St. Charles North 56
Paris 44, Teutopolis 35
Pittsfield 38, Mendon Unity 33
Quincy Notre Dame 60, Monroe City, Mo. 26
Sacred Heart-Griffin (Springfield) 45, Effingham 25
St. Edward 42, Reed-Custer 38
St. Laurence 47, Regina 20
Vienna 44, DuQuoin 38
Wethersfield 64, Orion 56
Wheaton Academy 36, Coal City 21
Winnebago 44, Dakota 43
Winnebago 63, Rockford Boylan 21
Woodlands Academy 45, Ridgewood 38
Carlinville Tournament
Gillespie 28, Carlinville 25
Staunton 56, South County 49, 2OT
Nokomis 45, Bunker Hill 18
Greenfield-Northwestern 42, Litchfield 39
Dundee Crown Tournament
Buffalo Grove 56, Hampshire 46
Fenwick 52, Barrington 39
Prospect 61, River Forest Trinity 54
Stevenson 60, Lake Park 52
Maine West 45, Maine South 36
Montini Catholic Tournament
York 48, Nazareth 26
Evanston Township 55, Lake Forest 37
Loyola 49, Lake Zurich 37
Bolingbrook 61, Lyons 43
Hersey 62, Geneva 47
Lisle (Benet Academy) 57, Montini 54
Motor City Roundball Classic
Harper Woods Chandler Park Academy, Mich. 59, Lindblom 55
Phillips 43, North Farmington, Mich. 25
Simeon 65, Detroit Renaissance, Mich. 50
State Farm Tournament
Large Schools
Morton 68, Marist 51
Lincoln Way West 79, Bethalto Civic Memorial 54
Small Schools
Normal University 49, Brimfield 39
Rock Falls 45, Rochester 26